W ciągu ostatniej dekady nastąpił znaczny wzrost zarówno osób, które posiadają tatuaż, jak i osób, które chcą być autorami tych tatuaży. To bardzo interesujące zjawisko zważając na fakt, że jeszcze nie tak dawno posiadanie tuszu pod skórą było kojarzone z ludźmi należącymi do określonych grup społecznych, które nie cieszyły się delikatnie mówiąc dużą sympatią.
Obecnie coraz więcej ludzi bez względu na wiek czy poziom wykształcenia decyduje się na zatuszowanie swojego ciała choćby na niewielkim obszarze. Tatuaże służą wyrażeniu stylu, pełnią funkcję ozdobną lub są formą buntu bądź wyeksponowania swojej osobowości.
Wraz z systematycznie rosnącym popytem na tatuaże, liczba tatuatorów oraz salonów tatuażu proporcjonalnie wzrasta. Niemniej jednak, ze względu na konkurencyjny charakter tej branży, tatuator, który chce odnosić sukcesy i cieszyć się zainteresowaniem klienteli, musi posiadać określone cechy, więc chcesz zostać tatuatorem?
Rozwinięte możliwości artystyczne
Zabrzmi to tak, jakby to było oczywiste, ale faktem jest, że umiejętności artystyczne mają kluczowe znaczenie w procesie tatuowania. Tusz na skórze jest trwały i pozostanie na czyimś ciele na resztę życia. Oczywiście nieudany tatuaż można zakryć innym lub usunąć laserowo, jednak raczej nie tędy droga.
Tak czy inaczej umiejętności artystyczne są czymś czego można się nauczyć i systematycznie rozwijać. W branży tatuatorskiej, osoby które są najlepsze, to jednocześnie osoby, które mają zamiłowanie do sztuki i postrzegają tatuowanie jako sposób na realizację swojego artystycznego potencjału. Nie są to osoby, które przenoszą na skórę klienta wyłącznie gotowy projekt.
Dają oni swoim klientom coś więcej... A mianowicie cząstkę swojej wyobraźni i unikalność. Są świadomi oczekiwań klienta, posiadają możliwość wyobrażenia sobie efektu końcowego na skórze oraz w zależności od potrzeb, modyfikują go w swojej głowie na bieżąco.
Elastyczność
Tatuowanie to dziedzina, która wymaga od artysty nieustannego konsultowania z klientami ich oczekiwań. W rzeczy samej, klient posiada oczekiwania, które są połączone z wizją efektu końcowego.
Natomiast tatuator oprócz wykonania samego tatuażu, musi w pewien sposób “wejść” w umysł klienta, tak aby maksymalnie sprostać tym oczekiwaniom. Zdecydowanie, nie jest to zadanie, które należy do najłatwiejszych.
Jeżeli chcesz zostać tatuatorem, który chce odnosić w swoim zawodzie sukcesy powinieneś być elastyczny i dostosowywać się do wymagań nawet najbardziej wybrednego klienta oraz profesjonalnie przeprowadzić go przez cały proces.
Zorientowanie na szczegóły
Bez względu na rodzaj wykonywanego stylu, tatuowanie to bardzo wymagająca praca, która nierzadko bywa żmudna i wyczerpująca. Często bywa tak, że klient ma w głowie wizję bardzo szczegółowego projektu, którego choćby jeden niedopracowany element potrafi zdeformować efekt końcowy.
W takim przypadku nietrudno się domyślić, że klient delikatnie mówiąc będzie średnio zadowolony. A przecież jako szanujący się tatuator, tworząc na skórze dzieło sztuki, chcesz odnieść kompletnie odwrotny efekt.
W związku z powyższym, DOKŁADNOŚĆ oraz umiejętność przewidywania zachowania się skóry przy określonym nacisku maszynki, w pracy tatuatora jest bardzo ważna. Pamiętaj, tatuowanie na ludzkiej skórze to nie rysowanie na kartce, którą potem możesz bezrefleksyjnie wyrzucić. Dlatego jeśli chcesz stworzyć na czyjejś skórze dzieło sztuki, z którego będziesz zadowolony, zwracaj nadzwyczajną uwagę na szczegóły.
Etyka pracy
Tatuatorzy mają cięższą pracę niż ludzie sądzą. Ich tryb pracy wcale nie jest swobodny i daleko im do życia freelancerów, którzy przyjmują zlecenia kiedy mają na to ochotę. To znacznie bardziej skomplikowane i można zaryzykować stwierdzeniem, że zawód tatuatora, to praca pełnoetatowa, która nierzadko wymaga robienia dodatkowych nadgodzin. Zwłaszcza kiedy ma się silne ambicje i bezkompromisowo dąży się do zostania ekspertem w swoim stylu.
Dlatego jeśli chcesz zostać tatuatorem, który będzie miał mnóstwo klientów, musisz przygotować się na ciężką pracę, która nierzadko przyprawi Cię o zwiększony puls. Jednak z czasem będzie coraz lepiej i będziesz się czuł coraz pewniej w tym co robisz. A i porażek będzie coraz mniej. Kluczem jest cierpliwość, systematyczność oraz determinacja.
Głód wiedzy
Tak jak w przypadku wszystkiego, tak w branży tatuażu pojawiają się trendy. Jedne utrzymują się dłużej, drugie krócej. Spójrz na tatuaże z lat 70 - tych, następnie z lat 90 - tych, a potem na te współczesne. W ten sposób dostrzeżesz jak bardzo moda na przestrzeni lat się zmienia.
Osobiście znam tatuatora, który w branży jest już niemal 20 lat. Pomimo tego, że jest on całkiem w porządku, to niestety trudno mu zaakceptować to, w jaką stronę poszły tatuaże przez te wszystkie lata. Ma awersję do nowej technologii oraz udziwnionych wzorów, z którymi przychodzą do niego klienci. I jasne, to jego sprawa co chce robić i czym, ale ponosi tego konsekwencje.
Przychodzą do niego przede wszystkim stali klienci lub osoby, które chcą mało wymagające wzory. To niestety nie jest pozytywne zjawisko, bo w końcu ilość klientów spadnie na tyle, że facet nie będzie mógł się utrzymać i będzie zmuszony zwinąć biznes. Umiejętność adaptacji do otaczających nas trendów, to klucz do przetrwania w tym zawodzie.
Dlatego jeśli chcesz zostać tatuatorem i zagrzać miejsce na dłużej w tej branży, to pamiętaj aby nie spoczywać na laurach, obserwować rynek i w zależności od popytu, odpowiadać właściwą podażą. Ucz się cały czas i regularnie zwiększaj wachlarz swoich umiejętności.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten artykuł "Chcesz zostać tatuatorem? Sprawdź 5 cech najlepszych tatuatorów " okazał się być dla Ciebie przydatny, a zawarte w nim informację ułatwią Ci drogę do zostania prawdziwym profesjonalistą.