W ciągu ostatniej dekady, na całym świecie możemy zauważyć wzrost popularności tatuaży. Według tegorocznych statystyk, w samych Stanach Zjednoczonych ponad 141 mln Amerykanów posiada choćby jeden tatuaż. To niemal połowa ogólnej populacji USA.
Proporcjonalnie do ilości ludzi, którzy mają tatuaż lub chciałyby w przyszłości mieć, mamy osoby które pragną stanąć po drugiej stronie barykady i zostać tatuatorami. I właściwie, wcale nas to nie dziwi.
Praca tatuatora to wyjątkowy zawód. Pomimo tego, że na co dzień nierzadko jest źródłem stresu oraz nadzwyczajnego wysiłku, który trzeba włożyć, aby maksymalnie spełnić wizję klienta, to kiedy widzimy zadowolenie i radość na jego twarzy, nic więcej nam nie potrzeba. To z całą pewnością bardzo uzależniające uczucie.
Niemniej jednak, nieważne czy jesteś w grupie osób, które chciałaby dziarać czy zostać wydziaranym, to musisz wiedzieć, że jest jedna wspólna kwestia która łączy wszystkich ludzi, którzy mają coś wspólnego z tatuażami. Mowa tutaj o procesie blaknięcia tatuażu.
Dlaczego tatuaż z czasem wygląda gorzej? - Jak Zrobić Tatuaż Żeby Nie Wyblakł
Każdy kto posiada choć jeden tatuaż, doskonale pamięta moment kiedy tuż po wyjściu ze studia, dziara była wręcz idealna. Kolory były żywe i nasycone. Chyba każdy by chciał, aby jego tatuaż wyglądał już tak wiecznie. Jednak jak już się domyślasz, jest to niemożliwe.
Oczywiście można dbać o tatuaż i chociażby unikać ekspozycji na promienie słoneczne czy też stosować odpowiednie kremy. Faktem jest natomiast to, że bez względu na to, czy jesteś tatuatorem czy też tylko klientem, musisz wiedzieć, że proces blaknięcia jest w dużej mierze nieunikniony i tatuaż nigdy już nie będzie wyglądał tak jak tuż po zrobieniu.
Ale w końcu dlaczego tatuaż z czasem blaknie? Powody są bardzo proste. Tuż po zrobieniu tatuażu następuje proces gojenia. W tym czasie zewnętrzna warstwa naskórka obumiera, a jej miejsce zajmuje nowa warstwa. Samo to sprawia, że nawet po tygodniu tatuaż już jest delikatnie bledszy. Kolejnymi czynnikami przez, które tatuaże wyglądają gorzej są takie kwestie jak;
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- źle przeprowadzony proces gojenia,
- słaba ogólna pielęgnacja skóry,
- tarcie czy choćby nadmierny przyrost masy ciała.
Co wpływa na proces blaknięcia tatuażu? - Jak Zrobić Tatuaż Żeby Nie Wyblakł
Niemniej jednak blaknięcie tatuażu zdaje się być największą zmorą osób, które go posiadają. W zależności od wzoru, dziara staje się z czasem coraz mniej wyraźna i wygląda mało estetycznie. W ostateczności, tatuaż zamiast bycia wyróżniającą ozdobą staje się czymś, co będziemy chętniej zakrywać niż odkrywać.
Dlatego bez względu czy zamierzasz być tatuatorem czy chcesz po prostu zrobić sobie tatuaż, zapoznaj się z czynnikami, które wpływają na blaknięcie tatuażu. Dzięki temu będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego studia czy też o czym poinformować przyszłego klienta.
Jakość tuszu
Jednym z pierwszych i jednocześnie najważniejszych kwestii, które wpływają na późniejszą jakość zachowania tatuażu jest jakość używanego pigmentu. Niskiej jakości pigment przyczynia się do szybszego zniekształcenia wzoru oraz utraty oryginalnego wyglądu.
W związku z tym podczas poszukiwań odpowiedniego studia, nie bój się pytać o jakość oraz markę tuszu. Dzięki temu będziesz mógł zrobić swój research i sprawdzić czy będzie on dla Ciebie właściwy.
Z kolei jeśli zamierzasz tatuować ludzi, upewnij się że zakupiony przez Ciebie tusz jest wysoko-skoncentrowanym pigmentem, który spełnia wszelkiego rodzaju normy wprowadzenia na rynek. To bardzo istotne ponieważ, tatuaż który wykonasz powinien być powodem do chwalenia, a nie wstydu dla przyszłego klienta.
Głębokość wbijania tuszu pod skórę
Aby dobrze zrozumieć istotę głębokości wbijania igły pod skórę, musisz wiedzieć że ludzka skóra posiada 3 warstwy:
I Naskórek - to zewnętrzna warstwa skóry, która pełni funkcję ochronną i nadaje skórze koloryt.
II Skóra właściwa - znajduje się tuż pod naskórkiem i zawiera tkankę łączną a także gruczoły potowe i mieszki włosowe.
III Tkanka podskórna - to najgłębiej położona warstwa skóry, która przede wszystkim zawiera tłuszcz.
Igła do tatuażu powinna wejść w warstwę skóry właściwej (II). Znajduje się ona pośrodku, a jej położenie jest idealnym miejscem, aby tusz pozostał w skórze i w późniejszym czasie tatuaż utrzymał możliwie jak najlepszy wygląd. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to przyjmuje się, że jest to głębokość w granicy 1 - 2 mm.
Musisz wiedzieć, że jeżeli tusz zostanie umieszczony chociażby w warstwie naskórka, to nastąpi tzw. puszczanie farby i pojawi się krwawienie. W związku z tym zanim tatuaż się zagoi, większość tuszu opuści skórę, co w konsekwencji spowoduje częściowe bądź całościowe zniekształcenie oraz wyblaknięcie tatuażu.
Z drugiej strony, jeśli igła pójdzie zbyt głęboko, tzw. w tkankę podskórną może pojawić się duży ból oraz drastycznie wzrośnie ryzyko infekcji. Do tego równie w tym przypadku tatuaż prawdopodobnie się rozleje i zniekształci.
Dlatego najbardziej odpowiednią warstwą jest skóra właściwa ponieważ umieszczone tam komórki są bardziej stabilne niż komórki naskórka i tym samym sprawiają, że tatuaż jest trwały.
Umiejscowienie
Pomimo tego, że teoretycznie nie istnieją na ciele zakazane miejsca, w których nie można by było zrobić choćby małego tatuażu, to praktyka mówi. że nie wszystkie obszary są przystosowane do tatuowania. Niektóre najlepiej pozostawić w spokoju, zwłaszcza miejsca, które są często narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi oraz na tarcie.
Wśród takich obszarów można wyróżnić:
Dłonie są używane niemal cały czas przy każdej czynności.
Stopy oraz kostki - poruszamy się cały dzień. Nosimy buty i skarpetki niemal cały dzień. W związku z tym miejsce te jest ciągle narażone na tarcie czy też pocenie się. Dlatego potencjalnie umiejscowiony tam tatuaż bez wątpienia będzie bardziej narażony na zniszczenie się.
Wewnętrzna część ud - kiedy się poruszamy nasze uda ocierają się o siebie lub o ubranie.
Pachy - jeśli chodzi o pocenie się, to pachy są prawdopodobnie numerem jeden. To naturalnie sprawia, że tatuaż tam zrobiony jest ciągle “atakowany” przez pot oraz tarcie.
Pośladki - przez większość dnia siedzimy na pośladkach, więc czego można się spodziewać po tatuażach tam zrobionych?
Dlatego jeśli myślisz o zrobieniu sobie tatuażu czy też komuś, to rozważnie wybierz lub doradź odpowiednie miejsce na ciele, tak aby zminimalizować ryzyko “zepsucia” dziary w późniejszym czasie.
Kolor
Jeśli chodzi o tatuaż to jest nieskończenie wiele możliwości wyboru. Do wyboru jest nie tylko tysiące jak nie setki tysięcy wzorów, ale także cała paleta kolorów wraz z ich odcieniami. A jako że tatuaż jest czymś trwałym, to każdy chciałby mieć pewność, że jego dziara będzie wyglądać nienagannie tak długo jak to możliwe.
Niestety czas nie jest łaskawy dla tej formy body artu. Prawdopodobnie tatuaż nigdy nie będzie wyglądał tak samo jak tuż po zrobieniu. Blaknięcie i wytrącanie się pigmentu jest czymś naturalnym.
Jeśli chodzi o kolor, to nie każdy zachowuje się tak samo na przestrzeni czasu. Jaśniejsze i bardziej żywe kolory np. żółty, zielony czy czerwony, zwykle bledną szybciej niż kolory ciemniejsze. Dlatego, im jaśniejszy kolor tym większe szanse na jego blaknięcie.
Proces gojenia
Tatuaż jest niczym innym jak raną, która musi się zagoić. Co prawda bardziej estetyczną niż zwyczajne skaleczenie, ale raną. Jeśli chodzi o proces gojenia tatuażu i jego wpływ na późniejszy wygląd dziary, to bezsprzecznie jest on znaczny.
Dbanie o nowy tatuaż ma kluczowe znaczenie dla pewności, że w przyszłości, przez dłuższy czas będzie on dobrze wyglądał. Regularne przemywanie, używanie dedykowanego kremu do tatuażu, unikanie obcisłych ubrań oraz słońca to niezbędne zachowania, które pozwolą prawidłowo wygoić tatuaż.
Chcesz wiedzieć jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony proces gojenia nowego tatuażu? Zerknij TUTAJ!
Podsumowanie - Jak Zrobić Tatuaż Żeby Nie Wyblakł
Reasumując, proces blaknięcia tatuażu jest czymś naturalnym i nieuniknionym. To jednak nie oznacza, że jeśli zrobisz sobie bądź komuś tatuaż, to w przyszłości będzie on powodem do wstydu, a nie zadowolenia. Kluczowe jest po prostu dobre zaplanowanie tatuażu - wzoru, miejsca, koloru i przede wszystkim wybranie odpowiednio wykwalifikowanego artysty, który zna się na rzeczy.
Natomiast jeśli czytasz ten artykuł i jesteś osobą, która pragnie być autorem tatuaży na skórze ludzi, to bądź pewny, że posiadasz niezbędne umiejętności oraz wiedzę, które pozwolą Ci doradzić swoim klientom i w pełni dobrze wykonać tatuaż na ich skórze.