W końcu to zrobiłeś! Znalazłeś renomowane studio i tatuatora, który po wstępnej rozmowie zgodził się wykonać wizje, którą miałeś w głowie i po tygodniach lub miesiącach oczekiwań na ten konkretny dzień, doczekałeś się i masz swoja upragnioną ozdobę na ciele. No dobrze, tatuator wykonał swoją pracę, ale teraz Twoja kolej.
Tatuaż to otwarta rana
Musisz zdać sobie sprawę, że tatuaż to coś więcej niż dzieło sztuki i sposób na podkreślenie swojej unikalności. To także pewnego rodzaju zabieg medyczny , ponieważ artysta za pomocą igły wprowadza atrament pod skórę tworząc w ten sposób ranę, która jest na swój sposób podobna do skaleczenia. Mając tę świadomość, nietrudno wysnuć domyślić się, że po zrobieniu tatuażu jesteś bardziej narażony na infekcje oraz wynikające z tego blizny.
Odpowiednie i przemyślane dbanie o tatuaż może zapobiec tym niekorzystnym zmianom sprawiając, że rysunek na ciele nie straci w żaden sposób na wizualnym odbiorze i jakości. Zatem teraz się pewnie zastanawiasz jak w końcu masz dbać o ten tatuaż. Musisz wiedzieć, że szybkość gojenia zależy od rozmiaru tatuażu i poziomu jego skomplikowania. Większe tatuaże dłużej pozostaną czerwone i spuchnięte, ponieważ logiczne jest że powodują większy uraz skóry.
Dzień wykonania tatuażu
Proces gojenia i pielęgnacja rozpoczyna się już w samym studio tatuażu, kiedy to artysta po wykonanej pracy zobowiązany jest do nawilżenia dziary przeznaczonym do tego kremem i zabezpieczenia jej folią ochronną. Taki zabieg zapobiega przedostawaniu się bakterii do skóry. Chroni również tatuaż przed otarciem i podrażnieniem
Po kilku godzinach możesz zdjąć opatrunek i przemyć świeżą ranę antybakteryjnym mydłem, osuszyć i nasmarować cienką warstwą kremu nawilżającego.
Dzień 2-3
W tych dniach Twój tatuaż będzie miał delikatnie matowe zabarwienie, a to dlatego że skóra się goi. Możliwe, że zaczną się tworzyć strupy.
Przemywaj dziarę antybakteryjnym mydłem kilka razy dziennie i nawilżaj kremem.
Co więcej, podczas mycia możesz zauważyć atramentowe plamy. Nie przejmuj się tym , to tylko nadmiar tuszu.
Dzień 4-6
Zaczerwienie powinno zacząć znikać. Prawdopodobnie w tych dniach również zauważyć lekkie strupki, lecz nie powinny być one tak grube jak po klasycznym skaleczeniu. W żadnym wypadku przy nich nie majstruj , gdyż może powodować to blizny.
Dalej przemywaj i nawilżaj tatuaż.
Dzień 6-14
Zapewne strupy stwardniały i zaczynają się łuszczyć. Pamiętaj żeby z nimi nic nie robić, niech odejdą naturalnie.
W tych dniach, Twoja skóra może być bardzo swędząca. Aby złagodzić dyskomfort, delikatnie wcieraj krem nawilżający.
Jeśli na tym etapie Twój tatuaż jest nadal czerwony i spuchnięty, możesz mieć infekcję. W takim przypadku skontaktuj się z tatuatorem lub udaj się do lekarza.
Dzień 15-30
Na tym ostatnim etapie gojenia, większość estetycznych niedoskonałości powinna zniknąć. Co prawda, nadal możesz widzieć martwy naskórek, ale to z czasem również powinno ustąpić.
Jeśli wytatuowany obszar wygląda na suchy i matowy , to postaraj się go nawilżać choć raz, dwa razy dziennie.
Całkowite wygojenie tatuażu może zająć od 3-4 miesięcy.
Podczas gojenia tatuażu powinieneś:
- wychodząc na zewnątrz, nosić odzież chroniącą przed słońcem
- zadzwonić do tatuatora lub lekarza jeśli wystąpią objawy infekcji lub inne problemy
Nie powinieneś:
- nosić obcisłego ubrania, które mogłoby uciskać tatuaż
- drapać rany
- zdrapywać strupów
- zażywać długotrwałych kąpieli, zwłaszcza w publicznych zbiornikach