Wstęp
Pomimo tego, że tatuaże są znane ludziom od wielu lat, to w dalszym ciągu wzbudzają sporo kontrowersji, z których nierzadko powstają nie mającego za dużo wspólnego z prawdą mity. Każdy jako potencjalny tatuator powinien sobie zdawać sprawę z tego co jest powielanym mitem, a co prawdą, tak aby móc rozwiewać wszelkie wątpliwości klientów i lepiej zrozumieć swoją pracę. W związku z tym zebraliśmy 5 najbardziej powszechnych mitów i postanowiliśmy sprawdzić jak dużo mają one wspólnego z rzeczywistością.
Mit numer 1: Posiadanie tatuaży nie jest bezpieczne dla zdrowia
Każde tatuowanie wiąże się z bezpośrednią ingerencją w ciało. W związku z tym wielu osobom może się wydawać, że tatuaże nie są bezpieczne i mogą spowodować na przykład raka lub sprawić, że do organizmu dostanie się silnie szkodliwa bateria. Ale czy naprawdę może tak być? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Naturalnie tusze, które są używane do tatuowania są substancją chemiczną, jednak wbrew temu co bywa powtarzane nie ma żadnych dowód na to, że owe substancje są rakotwórcze lub działają w szkodliwy sposób na zdrowie człowieka. Natomiast jeśli chodzi o różnego rodzaju infekcje i zakażenia, to jeśli tatuator zadba o wszystkie zasady higieny oraz bezpieczeństwa podczas procesu tatuowania, to ryzyko zarażenia się czymkolwiek spada do poziomu bliskiemu zeru. W związku z tym mit jakoby tatuaże negatywnie oddziaływały na zdrowie człowieka, zdaje się być obalony.
Mit numer 2: Kolorowe tatuaże bolą bardziej niż czarne
Bez względu na barwę tuszu każdy tatuaż boli tak samo. Mit odnośnie różnicy w bólu wziął się najprawdopodobniej stąd, że artyści w czasie procesu tatuowania muszą używać różnych technik, tak aby uzyskać odpowiednio intensywny efekt. Ponadto każdy kolor kryje trochę inaczej i niektóre wymagają większej ilości pracy i nałożenia większej ilości atramentu aby uzyskać idealne krycie. To doprowadziło do przekonania, że kolorowe tatuaże bolą bardziej niż czarne.
Mit numer 3: Zrobienie tatuażu pod wpływem alkoholu boli mniej
Wiele osób dla których ból podczas robienia tatuażu jest bardzo niekomfortowy uważa, że delikatne zaprawienie się ulubionym trunkiem skutecznie zadziała znieczulająco. Nic bardziej mylnego, alkohol nie dość że rozrzedza krew i zwiększa krwawienie podczas tatuowania to dodatkowo odwadnia organizm i sprawia, że czujemy większy ból. Dlatego jeśli postrzegamy procenty jako środek przeciwbólowy, to możemy się bardzo rozczarować zarówno w kwestii odczuwanego bólu, jak i kompilkacji, które może on spowodować.
Mit numer 4: Smarowanie świeżego tatuażu dużą ilością maści pozwoli mu się lepiej goić
Nierzadko w zaleceniach odnośnie pielęgnacji świeżego tatuażu pojawia się wskazówka, aby utrzymywać permanentne nawilżenie dziary w celu lepszego gojenia. Naturalnie jest to poniekąd prawda,nawilżenie jest ważne jednak wiele osób może nieopatrznie to zrozumieć i nieustannie kremować tatuaż.Natomiast takie zachowanie może dać odwrotny efekt i zamiast wspomóc gojenie, możemy je spowolnić i zaburzyć. W końcu jeśli na powierzchni skóry będzie znajdowała się gruba warstwa maści, tatuaż będzie miał ograniczony dopływ powietrza a samo gojenie znacząco się wydłuży i być może pojawią się komplikacje. W związku z tym, zalecana jest aplikacja cienkiej warstwy kremu do 5 razy dziennie, która wspomoże naturalny proces gojenia
Mit numer 5: Każdy tatuaż jest do końca życia
Prawdopodobnie każdy z nas słyszał, że jeśli zrobimy sobie tatuaż to zostanie on już z nami do końca życie. Oczywiście, jest to poniekąd prawda ponieważ tatuaże są robione trwałym atramentem, który pomimo tego, ze na przestrzeni lat stopniowo się wytrąca ze skóry to jest w stanie się zachować w zmienionym kształcie niemal do końca życie. Jednocześnie to wcale nie oznacza, że jeśli nadejdzie moment, w którym uznasz, że nie masz ochoty dalej mieć danego tatuażu, to i tak będziesz zmuszony go nosić. Współczesna technologia wyszła naprzeciw takim osobom i obecnie istnieją zabiegi laserowe, które pozwalają usuwać tatuaże. Co prawda może być to kosztowne i wiązać się z dyskomfortem, ale jest to możliwe i coraz więcej osób z tego korzysta.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i od teraz będziesz już świadomy tego jak niektóre rzeczy wyglądają w rzeczywistości, a co jest tylko mitem.